clock menu more-arrow no yes

Filed under:

What $150 Per Month Gets You at 10 of NYC's Top Studios

New, 5 comments

Racked is no longer publishing. Thank you to everyone who read our work over the years. The archives will remain available here; for new stories, head over to Vox.com, where our staff is covering consumer culture for The Goods by Vox. You can also see what we’re up to by signing up here.

Welcome to Racked's Fitness Week: five days of workout coverage, so that you can start your New Year's resolutions off right.

We've already broken down what NYC's chain gyms will run you, now we're tackling what it costs to work out at NYC's hottest fitness studios. We selected a range across all workout styles—from barre to CrossFit—including the bigger names with enduring fan bases (SoulCycle, Physique 57) as well as some so hot right now studios like Brooklyn Bodyburn and The Fhitting Room.

After the jump, we break down the studios by price per class, what $150 a month will buy you (spoiler alert: it's not much more than a class per week), and how much it would cost to work out three times a week for a month at each studio. Sticker shock? Check out this map of where to workout on a budget.

SoulCycle, indoor cycling
Price per class: $34
What $150 per month buys you: Four classes, with $14 left over. Shoe rentals are $3 per class, so that's $12 of your left over $14. Now you have $2.
What it would cost to go three times per week for a month: Pick up a series of ten classes for $320, then add two more $34 classes for a grand total of $388.

Physique 57, barre
Price per class: $36
What $150 per month buys you: Four classes with six bucks left over.
What it would cost to go three times per week for a month: A la carte, twelve sessions will run you $432. Pick up a month of unlimited sessions instead for $375.

The Fhitting Room, high intensity interval training
Price per class: $35
What $150 per month buys you: Four sessions with $10 in your pocket
What it would cost to go three times per week for a month: A ten class package is $320, then add on two more $35 classes for a grand total of $390.

Lyons Den Power Yoga, yoga
Price per class: $24
What $150 per month buys you: Grab a five class pack for $110, then scoop up a single session for $24. Now you've got six classes and $16 left over.
What it would cost to go three times per week for a month: A new student can get a month unlimited for $79 (!!!). After that, your best bet is to sign up for the unlimited program which is $179 per month and requires that you show up 12 times in a month.

Brooklyn Bodyburn, MegaFormer
Price per class: $33
What $150 per month buys you: Four classes with $18 left over. For $160 you can get a five class pass.
What it would cost to go three times per week for a month: Pick up a 30 day unlimited class pass for $330.

305 Fitness, dance cardio
Price per class: $24
What $150 per month buys you: A five class series is $115, leaving you enough to pick up a sixth class at $24 and still keep eleven greenbacks in your pocket.
What it would cost to go three times per week for a month: A ten class package is $198, plus two more sessions at $24 a pop brings your grand total to $246.

Brick New York, CrossFit
Price per class: $32
What $150 per month buys you: A five class pack is exactly $150—lucky you!
What it would cost to go three times per week for a month: An unlimited monthly membership (on year-long contract) goes for $250. If you're not ready to commit, do the ten class pack for $280 and add on two more $32 sessions for a total of $344.

Swerve, team-based indoor cycling
Price per class: $30 (with free shoe rental!)
What $150 per month buys you: A clean five rides with nothing to spare.
What it would cost to go three times per week for a month: Ten rides is $270, with two more at $30 each, you're looking at $330 for the month.

Pure Barre, Manhattan locations
Price per class: $33
What $150 per month buys you: Five class pass
What it would cost to go three times per week for a month: $275 for a ten class pack, plus two more $33 classes will bring you to $341.

Brooklyn Crew, indoor rowing
Price per class: $38
What $150 per month buys you: Four classes will run you $152 if you can spare that extra two bucks.
What it would cost to go three times per week for a month: Ten sessions are $360, plus two more at $38 a pop brings you to $436.
· All Fitness Week 2014 posts [Racked NY]