Loren"> clock menu more-arrow no yes

Filed under:

What Makes a Pair of Jeans Cost $600?

Image via <a href="http://lorencronk.com/?page_id=260">Loren</a>
Image via Loren

Racked is no longer publishing. Thank you to everyone who read our work over the years. The archives will remain available here; for new stories, head over to Vox.com, where our staff is covering consumer culture for The Goods by Vox. You can also see what we’re up to by signing up here.

As part of this week's focus on denim, New York magazine asks Loren Cronk of Greenpoint boutique Loren why his pants cost six times what you'd pay at J.Crew. The short answer: They're just that expensive to produce. Cronk buys his denim from a small, family-owned Italian fabric mill at $15 a yard, which adds up to about $40 per jean. Then he adds a wash, which can run anywhere from $5 to $50, and goes to work finishing the details by hand. He argues that you can really tell the difference: "An inexpensive jean can wear out in six months, whereas I've been wearing some of my handmade jeans for a good eight years now." Then again, he might not be the most unbiased observer.
· These Jeans Cost $600. Why? [NYMag]
· Loren Brings The Blues To Greenpoint [Racked NY]

Loren

82 Nassau Avenue, Brooklyn NY